31 detsember 2010
Vana-aastaõhtu leivategu
Vana-aasta ära saatmiseks sai tehtud kaks leiba: üks suitsupeki, köömnete ja küüslauguga; teine seemnete, aprikooside, rosina ja suhkruga. Leivateoks kasutasin Vändra Leiva Rukkileivasegu ja Seemneleivasegu. Segasin ja küpsetasin vastavalt õpetusele. Kuigi õpetus oli mõeldud vormileivale, siis mina tegin nii, nagu ma lapsepõlvest mäletan vanaema leiba tegevat. Tegin kolme auguga põrandaleivad. Ahjust välja võttes silusin nad veega üle ja jätsin rätiku alla toibuma - nagu õpetuses oli öeldud.
Lihaleivast kadus pool väga kiiresti minu ja mehe kõhtu. Rohkem lihtsalt ei jaksanud...
29 detsember 2010
Talvine kala suitsutamine
Kevadel ostetud suitsuahi on täielikult lumehange mattunud ja sinna ei pääse ligi, aga suitsukala ju tahaks. Foorumites räägitakse, et suitsukastiga on võimalik lõkkes kiiresti kala suitsutada - aga kas see toimib ka talvel ja tavalises ahjus (selles millega tuba köetakse)? Tuli oma uudishimu rahuldada ja järgi proovida, boonuseks mõnus tükk siutsuforelli.
Tuleb välja, et toimib küll, kuigi tahab tublisti harjutamist. Esimene katsetus päädis sellega, et lepapuu laastud läksid kastis põlema. Ma olin sunnitud need veega kustutama (suitsutuskast asus sel hetkel ahjus) ja seejärel kuuma ning suitseva kasti kätte haarama ning sellega õue tormama. Terve maja sai mõnusat lepasuitsu hetkega täis. Huvitav, et ükski majas olevatest suitsu- ja vinguanduritest tööle ei hakanud.
Peab au andma, et perekond suhtus minu katsetusse hooliva heatahtlikkusega.
28 detsember 2010
Piparkoogitegu 2010
Selleaastane piparkoogitegu läks väga mõnusalt. Minu ülesanne oli köögis olla rohkem nagu abipersonali eest - tõsta valmis vormitud piparkooke plaadile, plaati ahju ja jälle ahjust välja glasuurimisele ning lõpuks valmis piparkoogid plaadilt vaagnale. Põhitegijad olid sellel aastal juba pojad. Kusjuures pean tunnistama, et vanem poeg suutis taina rullida ühtlasemaks, kui mina seda kunagi suutnud olen.
25 detsember 2010
Jõuluagne tuisk
Õlles hautatud hapukapsas
Kergelt magusa ja mahlase pardiprae juurde sobisid suurepäraselt õlles hautatud hapukapsad.
1 kg hapukapsast
4 sl fariinsuhkrut
2 tl soola
3 dl porterit (kasutasin A. Le Coq'i porterit)
3 dl õunamahla
veidi köömneid (tegelikult võivad köömned ka välja jääda, sest kapsas ise on väga mõnusa ja hõrgu maitsega nii, et köömne maitse isegi natuke segas)
50 g võid
Sega kõik ained potis ning hauta tasasel tulel aeg-ajalt segades, kuni kapsas on pehme ja mõnusalt pruuniks muutunud (umbes tund aega).
Retsept on pärit Nami-Namist http://nami-nami.ee/recipe.php?q=detail&pID=7291
Ilmselt pean neid kapsaid jäämagi tegema, sest need olid tõesti head.
Õunte ja hapukapsaga täidetud pardipraad
Selle aasta jõuluõhtu praeks sai valitud part.
1.5 kg part, soola, 500g õunu, 2 sibulat, 200g hapukapsaid, 100g rosinaid, 1 klaas vett. Kastmeks 1sl jahu ja 2 sl hapukoort.
Enne ahju panemist määrisin pardi võiga, torkasin prae termomeetri sisse ja katsin panni küpsetusfooliumiga, et part ahjus küpsedes väga ära ei kuivaks. Küpsetasin 180 C juures. Küpsemise käigus kastsin parti fooliumi alt praeleemega ja kontrollisin prae temperatuuri. Kui termomeeter oli saavutanud 60 C siis eemaldasin fooliumi, keerasin ahju temperatuuri 250C peale ja lasin pardil ahjus pruunistuda.
Praad oli väga maitsev, ainult et pardil oli üllatavalt vähe liha.
1.5 kg part, soola, 500g õunu, 2 sibulat, 200g hapukapsaid, 100g rosinaid, 1 klaas vett. Kastmeks 1sl jahu ja 2 sl hapukoort.
- Puhastatud part pestakse, kuivatatakse ja hõõrutakse seest soolaga.
- Õunad tükeldatakse ning segatakse hakitud sibula, hapukapsa ja pestud rosinatega.
- Part täidetakse tihkelt ja avaus õmmeldakse kinni või kinnitatakse hambaorkidega.
- Tõstetakse äärisega pannile, vesi valatakse juurde ja küpsetatakse praeahjus, aeg-ajalt kastetakse praeleemega.
- Kui praad on valmis, tõstetakse see vaagnale ja tükeldatakse.
- Leemest valmistatakse kaste, lisades hapukoorega segatud jahu ja keetes 3 - 5 minutit
Enne ahju panemist määrisin pardi võiga, torkasin prae termomeetri sisse ja katsin panni küpsetusfooliumiga, et part ahjus küpsedes väga ära ei kuivaks. Küpsetasin 180 C juures. Küpsemise käigus kastsin parti fooliumi alt praeleemega ja kontrollisin prae temperatuuri. Kui termomeeter oli saavutanud 60 C siis eemaldasin fooliumi, keerasin ahju temperatuuri 250C peale ja lasin pardil ahjus pruunistuda.
Praad oli väga maitsev, ainult et pardil oli üllatavalt vähe liha.
22 detsember 2010
Haapsalu sall
03 detsember 2010
Ühe õhtu sall jõuluvana kotti
Sall on kootud laiast nn lintlõngast selliselt, et võtsin vardale ainult lõnga ääre ja lõng ise hakkas näha olevaid krookeid moodustama. Ega see õige kudumine ei ole, see rohkem selline nokerdamise moodi tegevus.
Salli tegemise õpetus ise on siin http://www.youtube.com/watch?v=kyWarwk5sD4&feature=related
Salli tegemise õpetus ise on siin http://www.youtube.com/watch?v=kyWarwk5sD4&feature=related
31 oktoober 2010
Roosid vahtralehtedest
Kuskilt veebilehelt nägin õpetust, kuidas vahtralehtedest roose teha. Tegelikult tehakse neid täpselt sama moodi, kui riidest. Kõigepealt võetakse üks vahtraleht, murtakse kõige laiemast kohast põiki pidi pooleks ja keeratakse rulli. Sellest jääb roosi südamik. Võetakse järgmine leht, murtakse pooleks, see keeratakse südamiku ümber esimeseks kroonleheks jne kuni on roos valmis.
14 august 2010
03 august 2010
Vesiroosid õitsevad
06 juuli 2010
Suitsulest
Proovisin lesta suitsutamist. Päris söödavad tulid.
1,5 peotäit soola 1 kilo lesta kohta, 2 tundi seista ja 2,5 tundi suitsutada ca 90 kraadi juures.
01 juuli 2010
Esimene saagikene minu seenekännult
19 juuni 2010
13 juuni 2010
Värskehapukurk
Käisin järjekordselt turult süüa ostmas, kui tekkis isu värskehapukurgi järele. Turul olid need müügil, aga hind oli mõrvarlik. Samas värsked kurgid maksid 4-5 korda vähem. Järelikult tuleb ise teha.
Vaja läheb: värskeid kurke, vett, mädarõika juurt, kirsi lehti, mustsõstra lehti, 1-2 koorimata küüslauguküünt, soola, suhkrut.
Pane ämbri põhja loputatud lehed. Koorimata küüslauguküüs pressi noa küljega katki ning lisa samuti ämbrisse. Võta külma vee all leos olnud kurgid ja lao tihedalt ämbrisse. Valmista soolalahus: 1 liitri vee kohta 1 sl jämedat soola ja 0,5 sl suhkrut. Kuumuta vedelik peaaegu keemiseni (vedelik peab olema parajalt kuum kuid mitte keev) ja vala kurkidele nii, et need oleks vedelikuga kaetud. Aseta kurkidele raskus, 24 tunni möödudes on värsked hapukurgid valmis.
08 juuni 2010
05 juuni 2010
Ürdiaed
24 mai 2010
Kõik õitseb...
25 aprill 2010
...see lõputu riisumine...
19 aprill 2010
Liha suitsutamine
Sai siis lõpuks see kaua planeeritud suitsuahi ära ostetud ja esimene lihatükk ära suitsutatud.
Lõikasin kaelakarbonaadi tüki pikkupidi pooleks, et veidi kiiremini valmis saaks. Mingite allikate andmetel tahtvat liha 8 tundi suitsutamist.
Mässisin mõlemad tükid valge heegelniidiga kõvasti kinni ja hõõrusin soolaga üle. Panin ca 12 tunniks külmkappi soolduma.
Järgmisel päeval toppisin suitsukambri usinasti kadakaoksi täis, panin lihatükid suitsukambrisse restile ja tegin tule suitsuahju koldesse. Nii ma siis neid kahte lihatükki seal suitsutasin, hoides suitsukambri temperatuuri ca 110- 120 piirimail, lisades suitsukambrisse aeg-ajalt kadakaoksi. Mingil põhjusel kippus neist ainult tuhk järele jääma. Viie tunniga sain liha täiesti pehmeks ja mõnusaks.
18 aprill 2010
29 märts 2010
Heegeldatud linik
28 märts 2010
Kohupiimakook
Täidis:
2 pakki kohupiima, 4 muna, 1 pakk hapukoort, 1 sidruni koor (riivitult), 1 tl vaniljesuhkrut
Taigen:
pool pakki võid, 10 spl jahu, 4 spl suhkurt, 1 muna
Sega kokku täidis ja vala küpsetatud koogipõhjale. Küpseta kooki ahjus 170 kraadi juures 45 minutit.
http://www.ajakirikook.ee/node/11
16 märts 2010
Lõhepüreesupp
Vaja läheb: lõhet või forelli, pool potti vett, 10 kartult, 1 sibul, mõned küüslauguküüned, natuke võid, pakk vahukoort. Maitseks soola, pipart tilli. Pane kala fileerimise jäägid potti keema, riisu vaht, keeda sellest puljong. Koori sibul ja küüslauk, haki ning pruunista pannil võiga. Kurna puljong ja lisa pruunistatud küüslauk ja sibul. Koori kartulid, tükelda, lisa puljongile ja keeda pehmeks. Eemalda kalaliha puljongi kurnamisjääkidelt ja lisa supile.
Tõsta supp tulelt, püreesta mikseriga ja tõsta tulele tagasi. Lisa vahukoor ja tükkideks lõigatud filee. Lase korraks keemiseni, maitsesta soola, pipra ja tilliga. Tuuluta köögist kala hais välja ja kutsu rahvas sööma.
Tõsta supp tulelt, püreesta mikseriga ja tõsta tulele tagasi. Lisa vahukoor ja tükkideks lõigatud filee. Lase korraks keemiseni, maitsesta soola, pipra ja tilliga. Tuuluta köögist kala hais välja ja kutsu rahvas sööma.
14 märts 2010
Jõuluehe 2
12 märts 2010
Forelli soolamine
Kõige lollikindlama kalasoolamise õpetuse leidsin kalameeste foorumist - kust siis veel? http://www.kalale.ee/sisu/NCw0NDQ1Nyw4LDAsMQ/ Tänud kamikaze! Õpetus ise oli järgmine:
1. Fileerid kala
2. Kuivatad paberkäterätiga
3. Raputad mõlemale fileele 1 tl suhkrut ja näpuotsaga valget jahvatatud pipart.
4. Ootad 3,5 minutit :) ehk kuni suhkur jõuab sulada ja asetad nüüdseks natuke niiskeks muutunud fileed sisemise poolega rohke meresoola sisse.
5. Surud korraks poole jõuga ühtlaselt kogu fileele, võtad saba poolt kinni ja raputad seda niikaua kuni kõik lahtine sool küljest kukub.
6. Kui tahad edev olla siis nüüd oleks õige aeg tilli, ürtide, alkoholi (nt. aniisiviin, brändi etc.) lisamiseks. Rohelist ei pea väga peeneks hakkima, aga jämedad varred võta ikka ära. Alkoholi on hea pritsida lillekastmiseks mõeldud pritsiga aga sobib ka lapse veepüss (järgi proovitud) :)
7. Nüüd surud värskelt soolatud kalafileed kokku, aga mitte nahaga pooltega, vaid annad talle uuesti terve kala kuju.
8. Mähid võimalikult õhukindlalt toidukilesse ja 12 tunni pärast head isu. Külmikus säilib söödavana vähemalt 5 ööpäeva aga see sõltub muidugi kapist. Õige säilitustemperatuur on +2 - +4.
9. Kui midagi alles jääb, siis variante on palju. Võid lõigata viiludeks või lihtsalt parajateks tükkideks ja panna sügavkülma. Võid panna ka õliga purki aga sellisel juhul jätaksin selle viilutamata, muidu läheb liiga läägeks.
Kala tuli nii hea, et seda 9. punkti vaja ei läinud. Ja ka 8. punkt oli vale. See kala säilis külmkapis kõigest 24 tundi, st kauemaks ei jätkunud.
11 märts 2010
Et proovilappide tegemine meid väga ära ei tüütaks andis juhendaja Kristiina (Haalberg) meile võimaluse millegi pärise kallal kätt proovida. Tegime jõuluehet - mis sest, et kevadel. Siin sai selgeks, et algselt ostetud 20 paari pulkadega (st 40 pulgaga) ei tee isegi mitte kõige väiksemat jõulupuu ehet. Veel sai selgeks, et iga keeru ja risti korralik pingutamine mängib töö lõpptulemusel väga tähtsat rolli.
Selline ta tuli - minu päris ise tehtud niplispitsi asi.
Selline ta tuli - minu päris ise tehtud niplispitsi asi.
10 märts 2010
Kartulivõtu-kampsun
09 märts 2010
Proovilapid
Niplispitsi padi
Möödunud aasta lõpus otsustasin hakata niplispitsi õppima (Rahvaülikool, Kristiina Halberg). Esimese tööna tuli valmistada padi, mille peal seda teha. Niplispitsi patju on laias laastus kahte sorti - lamedad ja ümarad padjad. Mulle hakkas meeldima ümar padi. Padi sai valmistatud tugevast tihedast puuvillasametist. Padja mõlemas otsas on tugevast papist kettad, mille ümbermõõt on 60 cm, padi ise on täidetud heinte ja saepuruga, mis on pudrunuiaga tihkeks tambitud. Päris mõnus padi tuli.
Niplispitsi pulgad sai õpetaja käest, lisaks tuli veel heegeldada need nöörid, mis pulki koos hoiavavad, et nad transpordi ajal väga sassi omavahel ei läheks.
Niplispitsi pulgad sai õpetaja käest, lisaks tuli veel heegeldada need nöörid, mis pulki koos hoiavavad, et nad transpordi ajal väga sassi omavahel ei läheks.
07 märts 2010
Purukook
Ained: 200 g võid, 1 muna, 4 sl suhkrut, 20 sl jahu, moosi.
Või ja suhkur vahustada, segada hulka muna ja jahu. 2/3 taignast mätsida keraamilisse küpsetusvormi (ei vaja eelnevat määrimist või küpsetuspaberiga katmist), katta moosiga, peale panna järele jäänud 1/3 purutaignast. Küpsetada ahjus 200 kraadi juures ca 40 minutit.
Pilti ei ole, sest kook oli enne söödud, kui ma fotoaparaadiga kohale jõudsin.
Või ja suhkur vahustada, segada hulka muna ja jahu. 2/3 taignast mätsida keraamilisse küpsetusvormi (ei vaja eelnevat määrimist või küpsetuspaberiga katmist), katta moosiga, peale panna järele jäänud 1/3 purutaignast. Küpsetada ahjus 200 kraadi juures ca 40 minutit.
Pilti ei ole, sest kook oli enne söödud, kui ma fotoaparaadiga kohale jõudsin.
02 märts 2010
Algus
Nii, siin on algus.
Ja lõpp asub siin:
http://mdesmond.com/end-of-the-internet/
Ja lõpp asub siin:
You have reached the end of the internet. Please turn off the lights before you leave.
http://mdesmond.com/end-of-the-internet/
Tellimine:
Postitused (Atom)