31 detsember 2010

Vana-aastaõhtu leivategu


Vana-aasta ära saatmiseks sai tehtud kaks leiba: üks suitsupeki, köömnete ja küüslauguga; teine seemnete, aprikooside, rosina ja suhkruga. Leivateoks kasutasin Vändra Leiva Rukkileivasegu ja Seemneleivasegu. Segasin ja küpsetasin vastavalt õpetusele. Kuigi õpetus oli mõeldud vormileivale, siis mina tegin nii, nagu ma lapsepõlvest mäletan vanaema leiba tegevat. Tegin kolme auguga põrandaleivad. Ahjust välja võttes silusin nad veega üle ja jätsin rätiku alla toibuma - nagu õpetuses oli öeldud.
Lihaleivast kadus pool väga kiiresti minu ja mehe kõhtu. Rohkem lihtsalt ei jaksanud...

29 detsember 2010

Talvine kala suitsutamine


Kevadel ostetud suitsuahi on täielikult lumehange mattunud ja sinna ei pääse ligi, aga suitsukala ju tahaks. Foorumites räägitakse, et suitsukastiga on võimalik lõkkes kiiresti kala suitsutada - aga kas see toimib ka talvel ja tavalises ahjus (selles millega tuba köetakse)? Tuli oma uudishimu rahuldada ja järgi proovida, boonuseks mõnus tükk siutsuforelli.
Tuleb välja, et toimib küll, kuigi tahab tublisti harjutamist. Esimene katsetus päädis sellega, et lepapuu laastud läksid kastis põlema. Ma olin sunnitud need veega kustutama (suitsutuskast asus sel hetkel ahjus) ja seejärel kuuma ning suitseva kasti kätte haarama ning sellega õue tormama. Terve maja sai mõnusat lepasuitsu hetkega täis. Huvitav, et ükski majas olevatest suitsu- ja vinguanduritest tööle ei hakanud.
Peab au andma, et perekond suhtus minu katsetusse hooliva heatahtlikkusega.

28 detsember 2010

Piparkoogitegu 2010



Selleaastane piparkoogitegu läks väga mõnusalt. Minu ülesanne oli köögis olla rohkem nagu abipersonali eest - tõsta valmis vormitud piparkooke plaadile, plaati ahju ja jälle ahjust välja glasuurimisele ning lõpuks valmis piparkoogid plaadilt vaagnale. Põhitegijad olid sellel aastal juba pojad. Kusjuures pean tunnistama, et vanem poeg suutis taina rullida ühtlasemaks, kui mina seda kunagi suutnud olen.

25 detsember 2010

Jõuluagne tuisk


Talve algus on olnud tuisune ja lumerohke. Jälle tuleb võtta labidas ja kaevata end lumest välja. Vähemalt olid jõulud valged... (ja üle meetriste hangedega).

Õlles hautatud hapukapsas


Kergelt magusa ja mahlase pardiprae juurde sobisid suurepäraselt õlles hautatud hapukapsad.

1 kg hapukapsast
4 sl fariinsuhkrut
2 tl soola
3 dl porterit (kasutasin A. Le Coq'i porterit)
3 dl õunamahla
veidi köömneid (tegelikult võivad köömned ka välja jääda, sest kapsas ise on väga mõnusa ja hõrgu maitsega nii, et köömne maitse isegi natuke segas)
50 g võid
Sega kõik ained potis ning hauta tasasel tulel aeg-ajalt segades, kuni kapsas on pehme ja mõnusalt pruuniks muutunud (umbes tund aega).

Retsept on pärit Nami-Namist http://nami-nami.ee/recipe.php?q=detail&pID=7291

Ilmselt pean neid kapsaid jäämagi tegema, sest need olid tõesti head.

Õunte ja hapukapsaga täidetud pardipraad

Selle aasta jõuluõhtu praeks sai valitud part.

1.5 kg part, soola, 500g õunu, 2 sibulat, 200g hapukapsaid, 100g rosinaid, 1 klaas vett. Kastmeks 1sl jahu ja 2 sl hapukoort.
  1. Puhastatud part pestakse, kuivatatakse ja hõõrutakse seest soolaga.
  2. Õunad tükeldatakse ning segatakse hakitud sibula, hapukapsa ja pestud rosinatega.
  3. Part täidetakse tihkelt ja avaus õmmeldakse kinni või kinnitatakse hambaorkidega.
  4. Tõstetakse äärisega pannile, vesi valatakse juurde ja küpsetatakse praeahjus, aeg-ajalt kastetakse praeleemega.
  5. Kui praad on valmis, tõstetakse see vaagnale ja tükeldatakse.
  6. Leemest valmistatakse kaste, lisades hapukoorega segatud jahu ja keetes 3 - 5 minutit
Retsept on pärit toidutare.ee http://www.toidutare.ee/retsept.php?id=1576

Enne ahju panemist määrisin pardi võiga, torkasin prae termomeetri sisse ja katsin panni küpsetusfooliumiga, et part ahjus küpsedes väga ära ei kuivaks. Küpsetasin 180 C juures. Küpsemise käigus kastsin parti fooliumi alt praeleemega ja kontrollisin prae temperatuuri. Kui termomeeter oli saavutanud 60 C siis eemaldasin fooliumi, keerasin ahju temperatuuri 250C peale ja lasin pardil ahjus pruunistuda.

Praad oli väga maitsev, ainult et pardil oli üllatavalt vähe liha.

22 detsember 2010

Haapsalu sall

Haapsalu sall on kootud näpuga järge ajades Siiri Reimanni ja Aime Edasi raamatust Haapsalu sall, mille sain emalt sünnipäevaks. Kasutatud on Pajulehekirja ja kootud on 100% merinovillasest lõngast. Nii nagu ette nähtud, mahub sall läbi minu laulatussõrmusest (suurus 16,5).

03 detsember 2010

Ühe õhtu sall jõuluvana kotti

Sall on kootud laiast nn lintlõngast selliselt, et võtsin vardale ainult lõnga ääre ja lõng ise hakkas näha olevaid krookeid moodustama. Ega see õige kudumine ei ole, see rohkem selline nokerdamise moodi tegevus.
Salli tegemise õpetus ise on siin http://www.youtube.com/watch?v=kyWarwk5sD4&feature=related