29 märts 2010

Heegeldatud linik

Telekat vaadates sai valmis nokitsetud väike linik, läbimõõt ca 75 cm. Muster ajakirjast Filethäkeln Nr. 2/2010

Heegeldatud linik läks kasutusele 09.08.2020. Sõbranna sai endale.




28 märts 2010

Kohupiimakook


Täidis:
2 pakki kohupiima, 4 muna, 1 pakk hapukoort, 1 sidruni koor (riivitult), 1 tl vaniljesuhkrut

Taigen:
pool pakki võid, 10 spl jahu, 4 spl suhkurt, 1 muna

Sega taina toorained kokku ja vooderda sellega koogivormi põhi ja küljed ühtlase kihina (paksusega 0,5 cm). Küpseta põhja ahjus 200 kraadi juures 15 minutit.
Sega kokku täidis ja vala küpsetatud koogipõhjale. Küpseta kooki ahjus 170 kraadi juures 45 minutit.
http://www.ajakirikook.ee/node/11

16 märts 2010

Lõhepüreesupp


Vaja läheb: lõhet või forelli, pool potti vett, 10 kartult, 1 sibul, mõned küüslauguküüned, natuke võid, pakk vahukoort. Maitseks soola, pipart tilli. Pane kala fileerimise jäägid potti keema, riisu vaht, keeda sellest puljong. Koori sibul ja küüslauk, haki ning pruunista pannil võiga. Kurna puljong ja lisa pruunistatud küüslauk ja sibul. Koori kartulid, tükelda, lisa puljongile ja keeda pehmeks. Eemalda kalaliha puljongi kurnamisjääkidelt ja lisa supile.
Tõsta supp tulelt, püreesta mikseriga ja tõsta tulele tagasi. Lisa vahukoor ja tükkideks lõigatud filee. Lase korraks keemiseni, maitsesta soola, pipra ja tilliga. Tuuluta köögist kala hais välja ja kutsu rahvas sööma.

14 märts 2010

Jõuluehe 2


...nüüd on neid juba kaks! Teise puhul on pingutus parem, tänu sellele ka pind ühtlasem. Aga mingi viplala käis töö kallal ja tegi mustrisse paar viga sisse - paar nõela jäi panemata. Kahjuks avastasin vea alles siis, kui töö oli lõpetatud ja kõik nõelad välja võetud. Algaja asi.

12 märts 2010

Forelli soolamine


Kõige lollikindlama kalasoolamise õpetuse leidsin kalameeste foorumist - kust siis veel? http://www.kalale.ee/sisu/NCw0NDQ1Nyw4LDAsMQ/ Tänud kamikaze! Õpetus ise oli järgmine:
1. Fileerid kala
2. Kuivatad paberkäterätiga
3. Raputad mõlemale fileele 1 tl suhkrut ja näpuotsaga valget jahvatatud pipart.
4. Ootad 3,5 minutit :) ehk kuni suhkur jõuab sulada ja asetad nüüdseks natuke niiskeks muutunud fileed sisemise poolega rohke meresoola sisse.
5. Surud korraks poole jõuga ühtlaselt kogu fileele, võtad saba poolt kinni ja raputad seda niikaua kuni kõik lahtine sool küljest kukub.
6. Kui tahad edev olla siis nüüd oleks õige aeg tilli, ürtide, alkoholi (nt. aniisiviin, brändi etc.) lisamiseks. Rohelist ei pea väga peeneks hakkima, aga jämedad varred võta ikka ära. Alkoholi on hea pritsida lillekastmiseks mõeldud pritsiga aga sobib ka lapse veepüss (järgi proovitud) :)
7. Nüüd surud värskelt soolatud kalafileed kokku, aga mitte nahaga pooltega, vaid annad talle uuesti terve kala kuju.
8. Mähid võimalikult õhukindlalt toidukilesse ja 12 tunni pärast head isu. Külmikus säilib söödavana vähemalt 5 ööpäeva aga see sõltub muidugi kapist. Õige säilitustemperatuur on +2 - +4.
9. Kui midagi alles jääb, siis variante on palju. Võid lõigata viiludeks või lihtsalt parajateks tükkideks ja panna sügavkülma. Võid panna ka õliga purki aga sellisel juhul jätaksin selle viilutamata, muidu läheb liiga läägeks.

Kala tuli nii hea, et seda 9. punkti vaja ei läinud. Ja ka 8. punkt oli vale. See kala säilis külmkapis kõigest 24 tundi, st kauemaks ei jätkunud.

11 märts 2010


Et proovilappide tegemine meid väga ära ei tüütaks andis juhendaja Kristiina (Haalberg) meile võimaluse millegi pärise kallal kätt proovida. Tegime jõuluehet - mis sest, et kevadel. Siin sai selgeks, et algselt ostetud 20 paari pulkadega (st 40 pulgaga) ei tee isegi mitte kõige väiksemat jõulupuu ehet. Veel sai selgeks, et iga keeru ja risti korralik pingutamine mängib töö lõpptulemusel väga tähtsat rolli.
Selline ta tuli - minu päris ise tehtud niplispitsi asi.

10 märts 2010

Kartulivõtu-kampsun


Suure nipeldamise vahepeal on valmis saanud kartulivõtukampsun. Eelmine kampsun oli juba päris pisikeseks kulunud. Nii tuligi uus kududa. Jahedama ilmaga maale minnes või aiatööd tehes on mõnus villane kampsun selga panna.

09 märts 2010

Proovilapid


Niplispits - see on imelihtne! Ainsad töövõtted on keerd ja rist (arvuti oskab ka tegelikult ainult nulle ja ühtesid lugeda :-) ). Keerd on see, kui tõstad parempoolse niidi üle vasaku, rist on see, kui tõstad vasakpoolse niidi üle parema. Selge?
...ja nii need esimesed proovilapid valmisid.

Niplispitsi padi


Möödunud aasta lõpus otsustasin hakata niplispitsi õppima (Rahvaülikool, Kristiina Halberg). Esimese tööna tuli valmistada padi, mille peal seda teha. Niplispitsi patju on laias laastus kahte sorti - lamedad ja ümarad padjad. Mulle hakkas meeldima ümar padi. Padi sai valmistatud tugevast tihedast puuvillasametist. Padja mõlemas otsas on tugevast papist kettad, mille ümbermõõt on 60 cm, padi ise on täidetud heinte ja saepuruga, mis on pudrunuiaga tihkeks tambitud. Päris mõnus padi tuli.
Niplispitsi pulgad sai õpetaja käest, lisaks tuli veel heegeldada need nöörid, mis pulki koos hoiavavad, et nad transpordi ajal väga sassi omavahel ei läheks.

07 märts 2010

Purukook

Ained: 200 g võid, 1 muna, 4 sl suhkrut, 20 sl jahu, moosi.
Või ja suhkur vahustada, segada hulka muna ja jahu. 2/3 taignast mätsida keraamilisse küpsetusvormi (ei vaja eelnevat määrimist või küpsetuspaberiga katmist), katta moosiga, peale panna järele jäänud 1/3 purutaignast. Küpsetada ahjus 200 kraadi juures ca 40 minutit.
Pilti ei ole, sest kook oli enne söödud, kui ma fotoaparaadiga kohale jõudsin.

02 märts 2010

Algus

Nii, siin on algus.

Ja lõpp asub siin:
You have reached the end of the internet. Please turn off the lights before you leave.

http://mdesmond.com/end-of-the-internet/