23 detsember 2023

Jääkuulid jõuludeks

 


 Koduajakirjas nägin mõnusaid jõulukaunistusi õue - jääkuulid.

Ajakirjas oli õpetuses soovitatud kasutada kausse. No kausiga ei anna ilusat ümmargust jõulukuuli kuju teha. Tuli hakata leiutama.

Mõtlesin siis välja, et kui panna õhupall vett täis, ju ta siis võtab ka ümmarguse kuju. Ostsingi paki õhupalle, kodust leidsin nööri ja muid kaunistusi. Selge oli, et nöör niisama vees palli keskele ei fikseeru. Sidusin nööri otsa kaneelikoore pulgad ja toppisin need õhupalli. Lisasin veel punaseid pärleid ja muid kaunistusi, mis olid nõud õhupalli väiksest avast sisse minema.

Lasin õhupallid vett täis ja sidusin kõvasti kinni. Õues oli küll külm, aga panin siiski õhupallid sügavkülma külmuma.

Mõne päeva pärast võtsin külmunud vett täis õhupallid sügavkülmast välja ja tõstsin kraanikaussi. Sooja vett peale lastes lahkus õhupall jääkuuli ümbert. Kõige suurem töö oli kinni seotud õhupalli ots riputusnööri küljest eraldada.

Väikeste kääridega nokitsedes ja käsi külmetades sai ka viimane sidumisniit riputusnööri küljest eemaldatud. 

Riputasin jääkuulid õue jalgtee kõrvale pandud tugede külge. Täiesti omapärane jäi.






 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18 detsember 2023

Pleed ja padi kabinetti

 

 Paar aastat tagasi sai kabinet valmis ja ma jäin kodukontorisse tööle. Talvel tundus ruum natuke jahe, mõnus oli end villase pleedi sisse mässida. Samuti oli tugitoolvoodi istumiseks natuke suur, mõnus oli padi kõrvale võtta, et sinna siis raamat toeteda. Nii tekkis vajadus kududa pleed, millesse saan end üleni sisse mässida ja sinna juurde padjakate.

 Karnaluksist sai tellitud kilo maavillast lõnga. Pleed ja padjakate on kootud neljakordse lõngaga ringvarrastega nr 4 edasi-tagasi. Ringvardad on sellest head, et sa ei pea kogu seda pleedi laiust näppudevahel hoidma, vajub kenasti tamiilile ja sülle.

Muster sai kombineeritud palmikutest ja parempidi-pahempidi-koest. Kasutasin raamatu Silmuskuduja mustrikogu.

Pleedi mõõdud on 2,10 X 1,2 meetrit, kaalub ligi 900 grammi. Padja mõõdus 60 X 40 sentimeetrit. Kaunistatud tuttide ja nööpidega.





 

24 september 2023

Hea ja tasakaalus maitsega marinaad

 

Vaatamata külmale kevadele oli selle aasta kurgisaak kasvuhoones rikkalik. Tekkis mõte neid kurke kuidagi talveks sisse teha, mitte naabritele lahkelt jagada, nagu seni olin teinud (naabrid said see aasta ikka ka).

Lisaks kurkidele olin katsetuseks ostnud kaks nn rõdutomati taime, mis andsid üllatava saagi. Kuna tomat oli aretatud pigem muid eesmärke silmas pidades, siis need ei olnud nii maitsvad, kui kasvuhoones kasvanud tomatid. Kasutasin neid suve jooksul söögitegemisel. Sisse tegemisel panin algul mõned tomatid kurkidele lisaks. Need olid selliselt päris maitsvad. Seega tekkis mõte ka tomatid talveks marineerida.

 

Kurkide ja tomatite marineerimise õpetuse leidsin Hilda Ottensoni raamatust Hoidised. Samas marinaadi tuunisin ise natuke oma maitse järgi. 

Marinaad:

2 l vett

2 sl soola

4 tl suhkrut 

6 sl 30% äädikat

Kahest liitrist veest jätkub marinaadi täpselt kaheksa 0,5 liitrise purgi jaoks. Lisaks võib purkidesse panna täpselt selliseid maitseaineid, nagu parasjagu tuju on. Näiteks 0,5 liitrisesse purki tomatite juurde läks 5 nelki, 5 vürtsi ja 2 pipratera, lisaks mustsõstraleht, kirsileht, tükk mädarõika lehte, küüslauk ja sibul. 

Purke kuumutasin ahjus 70-80 kraadi juures 15 minutit.





17 september 2023

Kasvuhoonetaimed õue kasvama

 

  

Tekkis küsimus, kas meie soojenenud kliimas on võimalik kurki ja tomatit õues kasvatada. Vaatamata sellele, et 2023 aasta suvi ei olnudki kõige soojem, sai õues lillepottides kasvavatelt kurgilt ja tomatitelt hea saagi.

Tomatitaimed ostsin poest rõdutomati nime alt. Täpsemat sorti kahjuks ei olnud märgitud. Kurgitaimed kasvatasin ise. Katsetasin kahe sordiga - pikk kasvuhoonekurk Saladin ja poolpikk kurk Laheeb. 

Taimed paigutasin kasvama kuuri seina äärde tuulevarju vastu lõunapäikest.

Kevad oli suhteliselt jahe. Kurgitaimede poputamiseks tegin neile tühjast veepudelist minikasvuhoone peale. 


 
Suve jooksul andsin neile väetist ja kastsin piisavalt. Tomatid tundsid end vägagi koduselt. Kurkidest Saladinile ei meeldinud see olukord kohe mitte, samas Laheeb leppis olukorraga, hakkas normaalselt õitsema ja andis kurke taktis 1 kurk nädalas. Kuna september on veel väga soe ja öökülmasid ei ole olnud annab Laheeb veel praegugi kurki, Saladin jonnib edasi.
Tomatitele tuli suve teisest poolest mingi lehehaigus kallale. Ilmselt oli suvi tomati kasvatamiseks liiga niiske. Septembri lõpus korjasin kõik tomatid ära ja tegin sisse.

10 august 2023

Suvised kurgisalatid

 

Selle aasta suvi oli kurkide poolest helde, eriti kasvuhoonekurkide poolest. Siis sai proovitud uusi kurgisalati retsepte.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Vürtsikas kurgisalat

Natuke üle kahe kilo viilutatud kurke, kaks suuremat tükeldatud sibulat, üks paras puhastatud ja purustatud küüslaugupea ja hakitud till valada üle marinaadiga. 

Marinaad:

  • 2 sl soola
  • 2 sl suhkrut
  • 3 sl 30% äädikat
  • 1 tl kanget sinepit
  • jahvatatud musta pipart

Kogu mant tuleb valada ühte suurde kaussi ja läbi segada. Salati võib valmis teha kuni 24 tundi enne serveerimist, siis jõuab kurk maitsestuda

 

Mahedamaitseline kurgisalat

  • 1 kg värskeid, neljaks lõigatud või viilutatud kurke
  • 1 sl soola
  • 1 tl suhkrut
  • 5 viilutatud küüslauguküünt
  • hakitud tilli koos vartega
  • peotäis hakitud mustsõstralehti
  • pool peotäit kirsilehti

Vala kõik komponendid suurde kaussi ja jäta külmkappi 24 tunniks maitsestuma, aeg-ajalt segades.